Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kilogram |
| Grade | Fe 500D |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Diameter | 40 mm |
| Type | Bright Bar |
| Finishing | Polished |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 2 inch |
| Diameter | 21 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Length | 6000 mm |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Tolerance | h8 |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Condition | Cold Drawn |
| Usage | Shafts |
| Country Of Origin | India |
| Test Certificate | Mill TC |
| Finish | Bright |
| Surface Finish | Polished |
Product Details:
| EN Grade | EN 8 |
| Form | Round Bar |
| Delivery Condition | Annealed |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Diameter | 100 mm |
| Hardness | Annealed |
| Application | Shaft |
| Size | 16-200 |
| Equivalent Grade | C45 |
| Brand | Mukund |
| Material Grade | EN 8 |
| Country of Origin | Made in India |