MS Plates
Pioneers in the industry, we offer ms chequered plate and mild steel strips from India.
Approx. Price: Rs 65 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 5 mm |
| Pattern | Chequered |
| Grade | IS 2062 E250BR |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 1220 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | HR Black |
| Type | Plates Sheets |
| Usage | Truck Body, Flooring, Ramp, Walkway, Stair Tread |
| Color | Silver |
| Brand | SAIL |
| Edge | Mill Edge |
| Is It Anodised | Yes |
| Rust Proof | Yes |
Mild Steel chequered plate Sail Material Available ganapathi alloy steels MS Chequered Plate is Our MS Chequers Plate offers the perfect combination of industrial-grade galvanized steel and lightweight, cold-rolled color steel, ensuring quality that outlasts traditional materials.
Additional Information:
- Production Capacity: floor in buses and contatiner
- Delivery Time: imm
- Packaging Details: direct loading no packaging required
Approx. Price: Rs 49 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | IS 2062 E250 |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 15 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Edge Type | Mill Edge |
| Application | Cable Industry, Construction |
| Material | Mild Steel |
| Tensile Strength | 300 MPa |
| Country of Origin | Made in India |
mild steel strips with diffrent sizes 12x3 17x3 20x3 20x5 25x5 40x5 50x5
as per customer requirment rolling mill material
Additional Information:
- Production Capacity: tons
- Delivery Time: imm
- Packaging Details: bunndles