Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Kilogram |
| Diameter | 20 mm |
| Material | Low Carbon Steel |
| Single Piece Length | 12 meter |
| Usage/Application | Industrial Structure |
| Delivery Period | Immediate |
| Standard | BIS 1786: 2008 |
| Yield Strength (Min) | 620 MPa |
| Ultimate Tensile Strength (Min) | 670 MPa |
| Test Certificates | Available |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Diameter | 75 mm |
| Length | 12 m |
| Grade | EN8D |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 80 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Condition | Hardened and Tempered |
| Tolerance Class | h10 |
| Material Grade | EN Series |
| Make | Primary Mill |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country of Origin | India |
| Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Polished |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 2 inch |
| Length | 6 m |
| Diameter | 12 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Cold Drawn |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Brand | VSP |
| Usage | Shafting |
| Material Type | Mild Steel |
| Surface Treatment | Annealed |
| Certification | IS 2062 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | SAE 4140 |
| Thickness | 3 inch |
| Material | Alloy Steels |
| Diameter | 20 mm |
| Make/Brand | JSW |
| Condition | Cold Drawn |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Standard | ASTM |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | EN8 |
| Shape | Round |
| Diameter | 40 mm |
| Condition | Black |
| Length | 6000 mm (6 m) |
| Thickness | 50 mm |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Steel Grade | EN 8 |
| Make | RINL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: