Mild Steel Chequered Plate
Providing you the best range of mild steel chequered plates with effective & timely delivery.
Mild Steel Chequered Plates
Approx. Price: Rs 65 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Kg |
| Pattern | Chequered |
| Grade | IS 2062 E250 |
| Thickness | 8mm |
| Material Grade | IS 2062 |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 1220 mm |
| Length | 3000 mm |
| Surface Finish | HR Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SAIL |
| Edge | Mill Edge |
Mild steel chequered plates, also known as checker plates or diamond plates, are steel sheets with a raised, textured pattern on one side, typically in the shape of diamonds or lines, providing increased traction and slip resistanc
Additional Information:
- Item Code: 720851
- Production Capacity: 12000
- Delivery Time: IMM
- Packaging Details: LOSE