Carbon Steel Products
Leading Retailer of mild steel plate, carbon steel round bars and en9 round bar from Hyderabad.
Approx. Price: Rs 65 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Grade | IS 2062 E250BR |
| Surface Finish | HR Black |
| Thickness | 150 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 1250 mm |
| Length | 3000 mm |
| Brand | JSW Steel |
| Material Grade | MS C45 |
| Size | 1500x6000 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Usage | Structure |
| Edge | Cut Edge |
| Certification | IS 2062, Mill TC |
Our product range includes a wide range of Hot Rolled Bars, Steel Round Bar, Round Bright Steel Bar and Stainless Steel Sheet 202Grade.
Approx. Price: Rs 55 / KgGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 inch |
| Diameter | 20 mm |
| Surface Finish | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Carbon steel has a significant advantage over mild steel in terms of strength. Carbon steel can be up to 20% stronger than mild steel, making it an excellent choice for high-strength applications or where high hardness is required
Approx. Price: Rs 115 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Carbon Grade | High Carbon |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 2 inch |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 6000 mm |
| Shape | Round |
| Grade | CK45 |
| Surface Finish | Black |
| Finish | Black |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Usage | Machinery |
| Surface Treatment | Annealed |
| Country Of Origin | India |
| Test Certificate | Mill TC |
EN9 round bar is a medium-carbon steel product known for its good wear resistance, toughness, and strength. EN9 steel is typically supplied in the "as-rolled" or normalized condition and is used in applications that require improved strength and wear properties, but without the need for the higher hardness of EN8 or EN24 steel. It is commonly used in shafts, gears, and heavy-duty applications.
Additional Information: