Alloy Steels Bar
We are a leading Retailer of en19 alloy steel round bar and forged round bar from Hyderabad, India.
En19 Alloy Steel Round Bar
Approx. Price: Rs 70 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Steel Grade | EN 8 |
| Diameter | 13mm- 20mm |
| Material | Alloy Steels |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
We are a leading Wholesaler of En19 Alloy Steel Round Bar, EN19 Round Steel Bars, En 31 Round Steel Bar, P20 Steel Plate, En19 Round Bar and Alloy Steel Flat Bar from Hyderabad, India.
Additional Information:
- Item Code: 33333
- Production Capacity: unlimited
- Delivery Time: immediately
Approx. Price: Rs 165 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Material | Alloy Steels |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 6000 mm |
| Grade | EN19 |
| Surface Finish | Black |
| Manufacturing Process | Open Die |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Delivery Condition | As Forged |
| Thickness | 2 inch |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Finish | Rough Turned |
| Usage | Shafts |
| Country Of Origin | India |
| Test Certificate | Mill TC |
We are a leading Wholesaler of En19 Alloy Steel Round Bar, EN19 Round Steel Bars, En 31 Round Steel Bar, P20 Steel Plate, En19 Round Bar and Alloy Steel Flat Bar from Hyderabad, India.
Additional Information: